O, iškalba, kurgi tu?!

Labai džiaugiamės, kad vieną kartą mūsų svetainėje uždavę klausimą žmonės čia grįžta ir vėl. Taip nutiko Deimantei – sulaukusi atsakymo apie argumentavimą rašinyje, ji vėl mūsų teiraujasi:

Pasikartosiu, kaip sakė viena mergina – jūs mano atradimas:) grįžau su dar viena, mane kamuojančia problema. Kaip tapti iškalbingai? Rašant rašinį visuomet pritrūkstu minčių.

Pirmiausia labai tikimės, kad padėjome išspręsti ankstesnę Jūsų problemą ir dabar jau geriau seksis ieškant argumentų savo teiginiams. Skubėkime spręsti kitą – iškalbos – problemą.

Lietuvių kalbos rašinys yra iš tikro nemenkas iššūkis – reikia ne tik raštingai sudėlioti tekstą, sugalvoti teiginius, pagrindžiančius temą, tinkamai argumentuoti. Juk čia be galo svarbi ir iškalba – tą pačią informaciją galima parašyti ir trimis glaustais sakiniais, tačiau tam ir duodama 500 žodžių riba, kad išsamiai, nuodugniai ir, kaip sakoma, iš pagrindų išnagrinėtumėte temą. Vis dėlto suprantame, kaip tai sunku: kartais, rodos, nori argumentuoti savo teiginį šimtu minčių, tačiau ant popieriaus lapo neišeina parašyti nei vienos – taip stinga žodžių. Ką būtų galima padaryti, kad tie žodžiai birtų kaip iš gausybės rago?

Pirmas, ko gero, senas kaip pasaulis patarimas – reikia skaityti kuo daugiau grožinės literatūros. Knygos lavina ne tik vaizduotę, bet ir iškalbą, apskritai praplečia suvokimą apie aplinką ir pasaulėžiūrą. Todėl daug skaitančiam žmogui savaime lengviau reikšti savo mintis ir jas išsakyti ne tik keliais sakiniais. Dar geriau, jei grožinį tekstą skaitytumėte garsiai – nustatyta, kad tekstą skaitant balsu (žinoma, jei tai nuolatinis užsiėmimas) vėliau kalboje išties lengviau operuoti sudėtingesniais žodžiais, taigi iškalba gerėja. Skirti per dieną bent pusvalandį garsiam skaitymui tikrai gali kiekvienas mokinys.

Kitas patarimas – žiūrėkite kuo daugiau filmų. Žinoma, nesiūlome rinktis banalių ir lėkštų komedijų, kurių leksika apsiriboja vienu žodyno puslapiu. Tokie filmai iškalbos nemoko. Rinkitės rimtus, klasikinius filmus, kupinus išraiškingų dialogų. Girdint žodžius, kurie glosto ausį, nustebina savo ekspresyvumu ir raiškumu, šie informacijos klodai gula ir į sąmonę. Todėl plečiant žodyną gerėja ir iškalba.

Dar vienas patarimas – užsiimkite kūrybiniu rašymu. Šiai veiklai reikės dviejų dalykų: laiko ir rasti savyje noro. Esmė paprasta – kiekvieną dieną stenkitės parašyti po kad ir nedidelį tekstuką kuria nors tema, jame išdėstykite savo nuomonę vienu ar kitu klausimu. Užsibrėžkite tikslą, kad su laiku teksto apimtis turi didėti. Pavyzdžiui, pirmoji diena – ką aš manau apie šiuolaikinę žiniasklaidą? Antroji diena – kuri knyga geriau, popierinė ar elektroninė? Šie klausimai orientaciniai ir jie gali įvairuoti priklausomai nuo Jūsų norų ir interesų. Galite tekste argumentuoti, ginčytis patys su savimi, remtis pavyzdžiais iš visų įmanomų sričių. Duokite laisvę vaizduotei ir savo nuomonei! Nepastebėsite, kai bėgant laikui gerokai lengviau seksis parašyti vieną ar kitą tekstą, išdėstyti savo nuomonę ir pan. Svarbu nuosekliai užsiimti tokia veikla.

Tikimės, kad šie patarimai padės Jums išspręsti nuolat kamuojančią problemą – na, pavyks ar nepavyks parašyti 500 žodžių?!