Mažai kam žinomi faktai apie Luisą Kerolį – „Alisos Stebuklų šalyje“ autorių

lewis carroll luisas kerolisLuisas Kerolis (tikrasis vardas Čarlzas Liutvidžas Dodžsonas), anglų matematikas, logikas, rašytojas, anglikonų pastorius, fotografas, gimė 1832 metų sausio 27 dieną, mirė 1898 sausio 14-ąją. Šiemet minimos 184-osios jo gimimo metinės. Nors Kerolis buvo matematikas, jį labiausiai išgarsino stebuklinė pasaka „Alisą Stebuklų šalyje“.

Luisas Kerolis – paties sugalvotas  slapyvardis

Nutaręs nepainioti rašymo su matematiko karjera, jis sugalvojo slapyvardį Luisas Kerolis – sukeitė savo vardus vietomis ir išvertė juos į lotynų kalbą, o paskui – atgal į lotynų kalbą. Gudragalviškas žodžių žaismas ilgainiui tapo Kerolio rašymo stiliaus skiriamuoju ženklu. Viešai Čarlzas Dodžsonas niekada neprisipažino, kad jis slepiasi po Luiso Kerolio slapyvardžiu.

Kerolio potraukis mergaitėms

  • Rašytojas tikrai jautė ypatingą potraukį jaunoms mergaitėms. Jis šimtus kartų jas fotografuodavo, dažniausiai nuogas (nuogos buvo mergaitės, ne Kerolis). Ypač artimi santykiai Kerolį siejo su Alisa Lidel, Stebuklų šalies Alisos prototipu, tačiau 1863 metais santykiai staiga nutrūko ir niekas negali paaiškinti, kodėl. To laikotarpio Kerolio dienoraščio puslapius išplėšė jo šeima – galbūt siekdama išsaugoti rašytojo reputaciją? 1880-aisiais staiga nutrūko ir Kerolio susidomėjimas fotografija, o jo dienoraščiuose randama įrašų apie visą gyvenimą persekiojusią nuodėmę ir kaltę.alisa
  • 1862-aisiais Kerolis dalyvavo valčių žygyje su keliais bičiuliais, tarp kurių buvo ir Alisa Lidel – dešimtmetė mergaitė. Su ja rašytoją siejo neįprastai artima draugystė (tada Kerolis buvo 30-ies). Kad kelionė neprailgtų, matematikas sekė istoriją, kurios pagrindinė veikėja buvo Alisa. Mažoji draugė vėliau liepė istoriją užrašyti. Taip atsirado knyga „Alisa Stebuklų šalyje“.

Kerolį lydėjo haliucinacijos ir sutrikimai

  • Luisas Kerolis sirgo retu neurologiniu sutrikimu, dėl kurio rašytojas matė keistas haliucinacijas. Vėliau sutrikimas pavadintas pagal jo apysaką – Alisos stebuklų šalyje sindromu. Viena iš tokių haliucinacijų buvo matyti daiktus didesnius, nei jie iš tikrųjų yra.
  • Kerolis turėjo nemažai sveikatos problemų, greičiausiai jį kamavo ir obsesinis-kompulsinis sutrikimas – nerimo sutrikimas, pasireiškiantis įkyriomis mintimis ir veiksmais. Pavyzdžiui, prieš leisdamasis į kokią kelionę, net ir trumpiausią, jis žemėlapyje pasižymėdavo maršrutą ir įvertindavo laiką, per kurį įveiks kiekvieną kelio atkarpą.  Absoliučiai nebuvo laiko palikta atsitiktinumui. Paskui Kerolis apskaičiuodavo, kiek prireiks pinigų, ir įsidėdavo tikslų monetų kiekį, skirtą bilietams, atbatpinigiams, maistui ir gėrimams.
  • Rengdamas kviestinius pietus, Kerolis nubraižydavo svečių susodinimo schemą, o o dienoraštyje užrašydavo kiekvieno asmens valgiaraščio pasirinkimus, kad „žmonės nevalgytų tų pačių patiekalų per dažnai“.

Kerolis – žodžių, kryžiažodžių, žaidimų kūrėjas

  • Ne kas kitas, o būtent Kerolis sugalvojo spausdinti knygos pavadinimą ant viršelio nugarėlės, kad lentynoje ją būtų galima greičiau surasti.
  • Rašytojas sumanė ir keletą sudurtinių žodžių, kuriuos anglai tebevartoja ir šiandien, pavyzdžiui, chuckle („kikenti“), snort („šnarpšti“) , triumph („triumfas“) ir kt.
  • Užkietėjęs kryžiažodžių sprendėjas Kerolis išrado daugybę kortų ir loginių žaidimų, patoblino žaidimą „trik trak“ ir sukūrė ankstyvąją žodžių dėlionės „Scrabble“ versiją.

Parašykite komentarą

CAPTCHA
Refresh

*