Įdomios ir naudingos knygos, padėsiančios praleisti laisvalaikį ir pasiruošti lietuvių literatūros egzaminui

Sulaukėme mūsų skaitytojos Sofijos klausimo, kuri domisi, kokias knygas būtų galima perskaityti norint nušauti du zuikius: maloniai praleisti laisvalaikį ir gauti naudos besiruošiant lietuvių kalbos ir literatūros egzaminui. Manome, kad šis klausimas iškilo ne vienam mūsų skaitytojui, todėl trumpai pristatysime knygas, kurios pravers ne tik besiruošiantiems lietuvių kalbos egzaminui, bet ir visiems, norintiems turiningai praleisti laisvalaikį. Sofija klausia:

Sveiki! Džiaugiuosi atradusi jūsų svetainę.:) Turiu klausimą. Kokias knygas savo malonumui, jūsų manymu, verta perskaityti, kad būtų geros pasiremti ir rašininyje per egzaminą?

Visų pirma, labai džiaugiamės, kad mūsų svetainė kažkam gali pagelbėti ne tik kuriant taisyklingą lietuvių kalbą, bet ir ruošiantis lietuvių kalbos egzaminui. Įdomių ir naudingų knygų, kuriomis būtų galima pasiremti per egzaminą, galima rasti tikrai nemažai. Tačiau nuspręsti, kokias knygas būtų naudingiausia perskaityti, yra sunku – kiekvieno skaitytojo skonis yra skirtingas. Mes, kalbos kulinarės, pateikiame, mūsų nuomone, vienas geriausių knygų, kurios įtrauktų, priverstų susimąstyti, o vėliau leistų kažką panaudoti ir per egzaminą.

  1. Vincas Mykolaitis Putinas, „Altorių šešėly“. Mūsų nuomone, tai viena geriausių lietuvių knygų. Nors apimtis gali ir gąsdinti, vienareikšmiškai teigiame – perskaityti būtina (reikėtų skaityti nesutrumpintą variantą).

Trumpai apie kūrinį. „Altorių šešėly“ – tai psichologinis romanas, kuriame aprašomas pagrindinio veikėjo, jauno kunigo Liudo Vasario gyvenimas, jausmai, vidiniai konfliktai, siekis išsivaduoti iš visuomenės primestų dogmų. Kūrinyje sprendžiamos kunigystės, savo gyvenimo kelio ieškojimo, menininko asmenybės laisvės problemos. Knyga įtraukia ir priverčia susimąstyti apie žmogaus pasirinkimą ir visų primestas gyvenimo normas.

  1. Onorė de Balzakas, ,,Tėvas Gorijo‘‘.

Trumpai apie kūrinį. Šis socialinis psichologinis romanas laikomas vienu geriausių Balzako romanų. Pagrindinė šio kūrinio problema yra vaikų nedėkingumas tėvams. Pagrindis romano veikėjas tėvas Gorijo augino dvi dukteris, kurias beprotiškai mylėjo ir lepino. Tačiau jis taip beauklėdamas savo dukras padarė dvi klaidas: viską joms davė ir pats nieko iš jų nereikalavo, ištekino jas už nemylimų, bet turtingų vyrų. Aukšta visuomeninė padėtis ir turtas jas tik dar labiau išpaikino ir savo tėvą, jau gyvenantį pensione, jos lankė tol, kol šis turėjo pinigų. Vėliau dukterų vizitai darėsi vis retesni ir retesni, o tėvas Gorijo mirė vienui vienas. Prie jo ligonio lovos nei viena iš dukterų nebudėjo ir į laidotuves neatėjo.

  1. Oskaras Vaildas, „Doriano Grėjaus portretas“.

Trumpai apie kūrinį. Knygoje nagrinėjamas moralumo bei sąžiningumo klausimas. Pagrindinis veikėjas Dorianas Grėjus trokšta didingo savo portreto, kad užfiksuotų paveiksle amžių, kai jo fizinis kūnas nerodė jokių senėjimo ženklų. Tačiau nuo to momento jis pradeda daryti nuodėmes, o jo draugas Henris įperša Dorianui daugybę niekingų minčių apie gyvenimą ir nuveda jį klaidingu keliu. Kūrinys parodo žmogaus sąžinę, kuris labiau ima vertinti išorinius, o ne vidinius dalykus.

  1. Viktoras Hugo, „Paryžiaus katedra“.

Trumpai apie kūrinį. Tai vienas žymiausių Viktoro Hugo kūrinių. Jame ryškiai atsiskleidžia vidinio ir išorinio gožio problema. Romane pasakojama tragiška romų pagrobtos ir išaugintos šešiolikmetės mergaitės Esmeraldos meilės istorija. „Paryžiaus katedroje“ atskleidžiami dvasiniai išgyvenimai, kultūrinės, dorovinės, socialinės, religinės to laikotarpio normos, istoriniai aspektai.

  1. Marius Ivaškevičius, „Išvarymas“.

Trumpai apie kūrinį. Tai pjesė apie lietuvių ir kitų imigrantų gyvenimą Londone. Pjesėje iškeliama emigracijos ir tapatybės paieškų problemos. „Išvarymas“ – šiuolaikinis lietuvių emigrantų gyvenimo atspindys, stereotipinė situacija. Ivaškevičiaus kuriama tragiškumo ir komiškumo, juokingumo bei graudumo samplaika skatina skaitytoją mąstyti apie rimtus ir skaudžius dalykus. Kūrinys labai lengvai skaitomas, apipintas šnekamąja kalba, anglicizmais, rusicizmais, komiškomis ir kasdienėmis situacijomis.

  1. Kristina Sabaliauskaitė, „Silva rerum“.

Trumpai apie kūrinį. „Silva rerum“ atskleidžia nuodėmingą žmogiškąją prigimtį, visas didžiąsias žmonijos nuodėmes – puikybę, godumą, ištvirkimą, pavydą, tamsumą, žiaurumą, demoralizuojantį karo poveikį ir polinkį į vienadienius malonumus. Romano veiksmas vyksta Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, XVII amžiuje.  „Silva rerum“ romane svarbiausios žmonių asmeninės patirties istorijos, dažnai apmąstomos karteziškojo dualizmo aspektu. Personažai renkasi tarp kūno ir sielos, tarp žodžio ir daikto, tarp žmogaus ir gyvulio, tarp gyvenimo ir mirties.

Tikimės, kad šis kuklus sąrašas padės išsirinkti gerą ir naudingą kūrinį. Jei norisi dar daugiau gerų knygų, kurias verta perskaityti, ypač gali praversti knyga „1001 knyga, kurią turi perskaityti per savo gyvenimą“. Joje trumpai pristatomi būtinų perskaityti kūrinių siužetai, pateikiama informacija apie jų autorius.

Be to, galvojant, kokius kūrinius skaityti rengiantis lietuvių kalbos egzaminui, gali padėti mūsų straipsnis:

https://kalbosreceptai.lt/ar-reikalingas-sis-autorius-ar-mesti-ji-per-borta/

Tikimės, kad atsakymas buvo naudingas, o pateikta informacija padėjo išsirinkti įdomią ir naudingą knygą!

Parašykite komentarą

CAPTCHA
Refresh

*