Į stebuklingąsias keliones su Nilsu: apie nepaprastąją švedų rašytoją Selmą Lagerliof

Šiandien – dar vienos nepaprastos rašytojos gimtadienis. Klausiate, kokios? Ogi švedės Selmos Lagerliof! Šiandien minimos 157-osios jos gimimo metinės. Selma Lagerliof (1858 m. lapkričio 20 d. –1940 m. kovo 16 d.) – viena žymiausių švedų rašytojų. Skandinavijoje ši rašytoja laikoma Anderseno pasekėja. Nors autorė yra išleidusi ir romanų („Sakmė apie Gestą Berlingą“, „Jeruzalė“, „Portugalijos karalius“), tačiau labiausiai ji žinoma kaip vaikų knygos „Stebuklingosios Nilso kelionės“ (1906) autorė – pastaroji knyga ją ypač išgarsino.  M. Nikolajeva sako, kad „Stebuklingosios Nilso kelionės“, be jokių abejonių, garsiausia pasaulyje švedų knyga. Svarbu ir tai, kad 1909 metais kūrėjai buvo suteikta Nobelio literatūros premija, o autorė yra pirma moteris Nobelio premijos laureatė.

Na, o kaip viskas vyko? Selmai Lagerliof vienu metu buvo pasiūlyta parašyti knygą švedų moksleiviams apie jų šalį. Jai buvo net pasiūlytas planas, kaip viskas turėtų būti papasakota, tačiau Lagerliof planą pakeitė ir parašė knygą „Stebuklingosios Nilso Holgersono kelionės po Švediją“, kurioje pateikė visapusišką žmogaus ir šalies vaizdą. Tai žaismingas pasakojimas apie Švedijos geografiją. „Stebuklingosios Nilso Holgersono kelionės po Švediją“ – tai dviejų tomų enciklopedija, tarsi kelionių vadovas po Švediją, pažintinė knyga. Galima sakyti, kad tai mokyklinis vadovėlis, kuriame iškeliamas gamtos grožis, miškai, upės, audringi kriokliai, ežerai, Laplandija. Vaikams pasakojama apie muziejus, įžymybes, gamyklas, Švedijos florą ir fauną, supinamos ir senovės Švedijos legendos bei padavimai. nobel-selma-lagerlofKnygoje charakteringi neoromantizmo bruožai, pažintinės, istorinės, geografinės tiesos, apipintos pasakine fabula. „Stebuklingose Nilso Holgersono kelionėse po Švediją“ yra Švedų folkloro ir Danų pasakų motyvų.

Štai, ką dar apie šią knygą pastebi Marija Nikolajeva:

  • Vis dėlto svarbiausias yra moralinis knygos aspektas. Knygos pradžioje Nilsas – tinginys, melagis, piktas ir gudrus berniukas. Pabaigoje jį regime kaip vientisą ir neeilinę asmenybę. Taigi Nilso kelionės, be kitų žanrinių bruožų, yra ir auklėjamasis romanas.
  • Pirmiausiai prieš mus – folklorinis klodas. Kūrinyje ji supina realizmą su fantazija, pasaką ir legendą derina su rūsčia socialinės tikrovės kritika.
  • Lagerliof giliai jaudina gamtos ir gyvūnų apsaugos, ekologinė, tema.
  • Lagerliof nusipelnė šlovės dėl to, kad tą gyvenimo išmintį ji pateikė ne nuobodžių ir įkyrių pamokslų forma, o sukurdama patrauklią ir įdomią istoriją. Taip ji tapo viena iš pirmųjų XX a. rašytojų, pradėjusių išmintingą, daugiaplanės vaikų literatūros tradiciją.
  • Be S. Lagerliof vargu ar būtų iškilusi A. Lindgren, T. Janson ir daugybė kitų autorių, mūsų sąmonėje siejamų su vaikų literatūros viršukalnėmis.

Be abejo, rašytojai jaučiame didelę padėką už jos talentą, kuri padėjo pamatus kitoms žymioms literatūros asmenybėms. Su gimimo diena, Selma!

Parašykite komentarą

CAPTCHA
Refresh

*