Citatų iš piršto neišlauši

Visi savo facebook paskyroje mėgstame pasidalinti gražiomis mintimis, sentencijomis, aforizmais. Tačiau retai pagalvojame, kad jie gali praversti ir gyvenime, pavyzdžiui, kuriant tekstus, rašinius. Šiandien mūsų pašto dėžutę papildė laiškelis:

Šį kartą aš su tokiu klausimu: gal „savo laikais“ turėjote kažkokių frazių, žodžių junginių, sakinių, kurie tinka į įvairiausius rašinius?

Deja, turiu būti atvira ir pasakyti, kad universalių frazių nėra. Tai labai individualus dalykas, kuris priklauso nuo temos, konteksto ir paties rašančiojo pasaulėvokos. Viena citata gali atrodyti graži man, tačiau visai nereikšminga kitiems.

Patarimas būtų geriau pačiam pabandyti atrasti įdomių, prasmingų minčių. O jų internete nors su vežimu vežk! Galima ieškoti įvairiuose citatų, minčių, sentencijų, aforizmų puslapiuose, galima ir pagal autorius. Beveik visi autoriai turi išties galingų, žinomų frazių. Pabandyk perversti Oskaro Vaildo, Imanuelio Kanto, Getės, Voltero, Nyčės, Justino Marcinkevičiaus, Antano Škėmos, Vydūno citatas, kurias taip pat nesunkiai rasi internete.

Vis dėlto norime pabrėžti, kad vien kelių protingų citatų rašiniui nepakanka. Reikia mokėti pateikti svarius argumentus, kurie patvirtintų minties reikšmingumą ir teisingumą. Jeigu norite ją paneigti – tai turi būti daroma tik logiškai argumentuojant.

Minties dėstymui ir argumentavimui labai padeda bendras išprusimas. Pravartu perskaityti bent kelis kultūrinius, mokslinius, filosofinius straipsnius, bendromis, visuomenėje opiomis temomis, kurie padės raiškiau dėstyti savo poziciją.

Būtinai pasidomėk istorija. Užtenka bent jau žinoti kiekvienai epochai būdingiausius bruožus, asmenybes, gali pasidomėti jų pasaulėžiūra. Taip galėsi palyginti tam tikrus visuomenės reiškinius, jų kitimą skirtingais amžiais.

Visada galima remtis ne tik kitų mintimis ir patirtimis, bet ir savo, šeimos, draugų, artimųjų asmenine patirtimi. Tačiau atminkite, kad visas rašinys negali būti tik kažkieno patirtys. Jas geriausia derinti, jomis pagrįsti dėstomas mintis, citatas, pažiūras. Taip pat patirtis turi būti pateikiama objektyviai, atitikti teksto funkcinį stilių ir jo kalbos reikalavimus.

Čia keletas man gražių minčių, kurias tikrai galima pritaikyti tam tikrose sferose. Tikiuosi, kad bent vieną įsidėsi į savo minčių krepšelį. Sėkmės!

Tauta sekdama idealą iš barbarybės pereina į civilizaciją, o idealui išblėsus nusensta ir miršta – tai tautos gyvenimo ciklas. [Gustave Le Bon];

Poezija siekia išlupti daiktą iš žmogaus krūtinės ir jo vietoje vėl įstatyti širdį. [Justinas Marcinkevičius];

Literatūroje viskas gražu. Net tai, kas bjauru. [Antanas Škėma];

Tas, kuris nemyli laisvės ir tiesos, gali būti galingu žmogumi, bet didžiu netaps niekados. [Volteras].