Astrida Lindgren – garsiausia rašytoja Švedijoje

Vaikų literatūros kūrėja Astrida Lindgren (1907 m. lapkričio 14 d.–2002 m. sausio 28 d.) yra pati mylimiausia ir garsiausia rašytoja Švedijoje. Jau daugelį metų Švedijoje viešųjų bibliotekų populiarumo suvestinėse ji užima pirmąją vietą, gerokai aplenkdama kitus rašytojus – tiek vaikų, tiek suaugusiųjų. astrid-lindgrenBe to, A. Lindgren kūrybą galima laikyti reikšmingiausiu Švedijos kultūriniu eksportu, nes jos knygos išverstos į daugiau kaip šešiasdešimt kalbų (įspūdingas skaičius, tiesa?). Na, o apie Lindgren kalbame ne be progos – šiandien minimos 108-osios jos gimimo metinės.

Kaipgi ji tapo rašytoja? Įdomu tai, kad ji pradėjo rašyti būtent tada, kai pradėjo sekti pasakas savo sūnui, kurios vėliau buvo užrašytos. Galime neabejoti, kad žinote ne vieną jos parašytą vaikišką knygą, matę sukurtų multiplikacinių filmukų. Na, o kas primiršo, žymiausi jos kūriniai – „Pepė ilgakojinė“, „Rasmusas Klajūnas“, „Broliai Liūtaširdžiai“, „Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“ ir daugelis kitų vaikams puikiai pažįstamų knygų.

Pepė Ilgakojinė – kapitalistė ir rasistė?
Tačiau ne visiems Pepės Ilgakojinės personažas atrodė šedevras: Pepė „buvo kritiškai vertinama angliškai kalbančiose šalyse. Ji traktuota kaip blogas pavyzdys jauniesiems skaitytojams, kaip visiškai negerbianti suaugusiųjų. Ji vadinta kapitaliste – dėl neišsenkamų aukso atsargų. Vokieciu-teologe-Pepe-Ilgakojine-rasistine-knyga_articlethumb580Ji vadinta rasiste – dėl nuotykių laukinių saloje ir tariamai niekinamo požiūrio į jos gyventojus. Be to, tvirtinta, kad Pepės požiūris į gerai išauklėtą žaidimų draugę Aniką esą išduodąs jos antifeministines nuostatas. Netgi viename iš subtiliausių Pepės vertinimų jos paveikslas laikomas geriausiu pavyzdžiu įrodyti esminį vaikų literatūros bruožą – bėgimą nuo tikrovės“. Tačiau, mieli skaitytojai, tikime, kad su tokia nuomone jūs nesitiksite, o padūkėlę Pepę laikysite savo vaikystės personažu.

Apie Astridos Lindgren premiją
Dar vienas įdomus faktas, rodantis Astridos Lindgren populiarumą ir vertinimą, yra Astridos Lindgren premija, įsteigta Švedijos vyriausybės po žymiosios rašytojos mirties. Ši premija yra pati didžiausia vaikų ir jaunimo literatūros premija pasaulyje, o jos fondą sudaro apie 530 000 eurų. Premija teikiama rašytojams ir dailininkams, ypač nusipelniusiems vaikų ir jaunimo literatūrai, nepriklausomai, kurioje šalyje jie gyvena ir kokia kalba kuria.

Ar žinote apie muziejų, skirtą A. Lindgren gerbėjams?

  • „Junibacken“ muziejus, įsikūręs Švedijos sostinėje Stokholme, kviečia visus iš arčiau susipažinti su rašytojos pasakomis ir pasijusti taip, tarsi pats būtumėte jų herojus. Muziejus padalintas į keletą zonų: žaidimų, pasakiškų kelionių, Karlsono kavinės ir knygyno.
  • Žaidimų salėje stovi įvairiausių švediškų pasakų herojų namukai, tarp jų – Petsono ir Finduso, Pepės Ilgakojinės ir, žinoma, Karlsono stogas. Visur – „tikri“ herojų indai, išmėtyti drabužiai, kuriais galima pažaisti. Čia vyksta ir įvairūs spektakliai.
  • Įstabiausias dalykas – tai pasakų traukinys, kuris veža per visas Astridos Lindgren pasakas: jis važiuoja ne tik bėgiais, bet ir oru. Keliautojai lekia virš Stokholmo stogų, užsuka į mišką, kur gyvena Ronja ir jos plėšikai, o baigiasi kelionė stebuklų šalyje Nangijaloje, kur gyvena Broliai Liūtaširdžiai.

Tikime, kad prisiminus Astridos vardą, jus pasiekia vaikystės nostalgija ir norite vėl grįžti į vaikystės dienas… o galbūt ir aplankyti nuostabų Lindgren muziejų.

Parašykite komentarą

*